Küresel ısınmayı reddeden Trump'ın İklim Zirvesi'ne katılması şaşkınlık yarattı

ABD Başkanı Donald Trump'ın beklenmedik şekilde İklim Zirvesi'nin yapıldığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu salonuna gelmesi şaşkınlığa neden oldu. Trump daha önce kürsel ısınmayla dalga geçerek, "Küresel ısınma ABD ekonomisine zarar vermek için bir Çin'in aldatmacasıdır." ifadelerini kullanmıştı.

Küresel ısınmayı reddeden Trump'ın İklim Zirvesi'ne katılması şaşkınlık yarattı
,
,

Birleşmiş Milletler (BM), 66 ülkenin iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında karbon salınımını 2050'ye kadar sıfıra indirme taahhüdünde bulunduğunu duyurdu. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump'ın beklenmedik şekilde İklim Zirvesi'nin yapıldığı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu salonuna gelmesi şaşkınlığa neden oldu. Trump, küresel ısınmayı reddeden açıklamalarıyla tepki görmüştü.

ZİRVEYE ERDOĞAN DA KATILDI

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, bugün dünya liderlerinin katılacağı BM İklim Zirvesi'ne ev sahipliği yapıyor. Zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılıyor. Zirvede sadece iklim değişikliği ile mücadele kapsamında somut planlar açıklayacak ülkeler sunum yapacak, taahhütte bulunmayan ülkeler ise zirvede söz hakkı alamayacak.

66 ÜLKEDEN HAMLE GELDİ

BM, zirve öncesi 66 ülkenin iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında karbon salınımını 2050'ye kadar sıfıra indirme taahhüdünde bulunduğunu duyurdu. İklim değişikliğiyle mücadeleye katılan 102 şehir de sera gazı emisyonunu 2050'ye kadar sıfıra indirme taahhüdü verdi. Dünya Bankası da iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yağmur ormanlarının korunması için 500 milyon dolar yardımda bulunulacağını açıkladı. BM verilerine göre, birçok ülkenin Paris İklim Anlaşması kapsamında verdiği beyanlar küresel ısınmayı 2030 itibarıyla 1,5 derecenin altında tutmaya yetmiyor. Bu hedefin karşılanabilmesi için 2030'a kadar karbon salınımının yüzde 45 azaltılması, 2050'ye kadar ise sıfıra indirilmesi gerekiyor.

TRUMP KÜRESEL ISINMAYI İNKAR ETMESİYLE ELEŞTİRİLMİŞTİ

Zirveye katılması beklenmeyen Trump, BM Genel Merkezi'ne giriş yaptıktan sonra İklim Zirvesi'nin yapıldığı Genel Kurul salonuna girdi ve kısa süre konuşmaları dinledi. Küresel ısınmayı inkar eden Trump'ın beklenmedik şekilde İklim Zirvesi'nin yapıldığı Genel Kurul salonuna gelmesi şaşkınlık yarattı. Trump, kısa süre salonda kaldıktan sonra ayrıldı. Trump önceki yıllarda küresel ısınmanın Çin tarafından ortaya atılan bir yalan olduğunu iddia ederek, "Küresel ısınma ABD ekonomisine zarar vermek için bir Çin'in aldatmacasıdır." ifadelerini kullanmıştı.